Lazer Epilasyon ve Kıllanma Sorunu

İnsanlar birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabiliyor.Malesef bunların kimisi ölümcül sorunlar olabiliyor.Kimisi de estetik açıdan insana kaygı yaratan bir takım noksanlıklar olabilir.Bu sorunları giderilmek bugün bu teknoloki ile mümkün oluyor.Lazer epilasyon deyim yerindeyse bu soruna deva oluyor.Bu sorunlardan olan ve birçok insanın malesef mağdur olduğu kıllanma sorunu.Kıllanma sorunu ve bunun ile ilgili bazı bilgileri aşağıdaki yazımızda kolaylıkla bulabilir ve öğrenebilirsiniz.

Lazer Epilasyon ve Kıllanma Sorunu

Kıllanma toplumumuzda ve tıp dünyasında fazla gündeme gelmeyen ,yalnız çok sık rastlanan bir problemdur. Çalışmalar genç kızların % 25 inin, orta yaşlı kadınların % 85 inin istenmeyen kıllarını çeşitli tekniklerle yok ettiklerini bildiriyor. Kıllanma kolay bir kozmetik problem olmaktan çok psikolojik ve sosyal yönleri olan bir hastalıktır. Özellikle buluğ dönemde anormal kıllanma acilen araştırılmalı, sebebi bulunup, tedavi edilmelidir.

Kadının hayatı boyunca hareketli seyreden hormon değişiklikleri kılların çıkış sürecini etkiler.

Ergenlik evresinden önce yüzdeki kıllar açık sarı renkli ve incedir(vellus tüyleri). Ergenlik sonunda hormonlar ince tüyleri kalınlaştırır ve koyu renkli terminal kıl haline sokar. Terminal kılların koltuk altı ve genital bölgede çıkması normaldir. Erkek ve kadınlarda farklı kıllanma olmasının nedeni her iki sistemde farklı hormon etkinliğinin olmasıdır. Normal şartlar altında kadınlarda testosteron, erkeklerde de östrojen az oranda bulunur. İşte bu testosteron seviyesinin artması kadınlarda kıllanmaya neden olur. Tıp dilinde bu durum “hirsutizm” olarak adlandırılır. Yani artan erkeklik hormonu testosteronun etkisiyle terminal kılların ilk önce yüzde, iki göğüs arasında, meme uçlarında, bel, göbek ve bacak üstlerinde belirmesine tıp dilinde hirsutizm yani erkek tipi kıllanma denir. Ön kol, baldır ve bacağın diz altı kısmında her iki cinste görülen tüylenmenin hormonlarla ilişkisi pek yoktur.

Buralardaki tüyler hormon tedavisiyle eksilmezler. Tüylenme bazı durumlarda önemli bir hastalığın belirtisi de olabilir. Adetin 3 ve 5 inci günü arasında alınan kanda estradiol, LH, FSH, testosteron, prolaktin, TSH, DHEAS, 17 hidroksiprogesteron testlerinin yapılması tüylenmenin sebebini aydınlatır. Bu tetkikler makul bir araştırma laboratuvarında yapılmalı ve işin ehlilaşmış endokrinoloji uzmanlarınca değerlendirilmelidir.

Tüylenmenin en çok sebebi genetiktir. Ailesinde tüylü kişiler bulunan gençler daha çok kıllıdırlar. Bu anne ya da baba tarafında olabilir. Bu biçimde başvuran kişilerin sayıları derli topludir, doğurganlıkları normaldir. Kıllanmanın ikinci büyük nedeni polikistik over hastalığıdır. . Bu hastalıkta yumurtalıklarda birden fazla milimetrik boyutta kistler bulunur.

Kistlerin oluşmasının nedeni doğuganlık çağındaki her kadında normal olarak görülen yumurtlama prosedürünün olmamasıdır. Kıllanmanın daha seyrek görülen bir nedeni böbrek üstü bezinden kaynaklanan hormon dengesizliğidir. Bu dengesizlik doğuştan gelir yalnız buluğ çağında açığa çıkar.

Kıllanmanın tedavisinde epilasyon önemli yer tutar. Şu an piyasada olan metodlardan laser epilasyon, kalıcı kıl kaybı sağlaması açısından en iyi metodlardan biridir.

Her bir kıl kökü, oluşumundan başlayarak büyüme (anagen), gerileme (katagen) ve dinlenme (telogen) evrelerinden geçer. Anagen (büyüme) dönemi: Kıl kökünün aktif olduğu dönemdir.

Bu dönemde kıl kökü tamamıyla kendini besleyen hücre ile temas durumundadir ve melanin isimli renk maddesi yoğundur. Katagen (gerileme) dönemi: Kıl kökünün gelişiminin durduğu kısa bir dönemdir. Telogen (dinlenme) dönemi: Kıl kökünde biyolojik etkinliknin durduğu ve kılın dökülme zamanının geldiği dönemdir. İnsan bedenindeki tüyler kıl folikülü denilen derinin içerisinde gömülü cepçiklerde bulunur. Tüyler yalnız bu foliküllerden beslenip, büyürler. Bir kılın ilk çıkışından dökülmesine kadarki süreç 6 aydır. Bu yüzden hormon tedavisiyle kıl döktürtme en az 6 ay sürer.

Lazerin kıllara etkisi mekanizması


Aktif fazdaki (Anagen faz) kılların içerdiği melanin (kıl ve deriye rengini veren madde) lazer ışını tarafından seçilir ve bu ışığı emen kıl ilfaktör görevi görerek, ısıya dönüşen ışık enerjisini boylu boyunca ilerleterek kıl köküne ulaştırır (seçici termoliz). Amaç kılları ve bunları besleyen hücreleri tahrip etmek, bu yolla kıl üretimini en aza indirmek veya tamamıyla yok etmektir. Dalga boylarına göre lazer cihazları çeşitlilik göstermiştirler. Ruby (694 nm), alexandrite (755 nm), diode (808 nm), NdYag (1064 nm) epilasyon için kullanılan lazerlerdendir. Sık olarak tercih edilen alexandrite ve diode lazerlerdir. Işığın dalga boyu azaldıkça kıla rengini veren melanin maddesine duyarlılığı artar. Bu yüzden düşük dalga boylu lazerler siyah renkli kıllarda çok etkili sonuçlar verir. Cilt için zarar vermeyecek, bu arada kıl üzerine etkisi fazla olabilecek bir lazer kullanmak tedavinin etkinliği ve kalıcılığı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle en çok tercih edilen ve sonuçlarına güvenilen cihazlar alexandrite lazerlerdir.

Lazer Epilasyon Merkezimiz Hijyenik, Şık Atmosferinde Güleryüzlü, Deneyimli Ekib

Geçici Değil Kalıcı Çözümler İstiyorsanız Sizleri Merkezimize Bekliyoruz...

Hemen Fiyat Al!
diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat bolu evden eve, bolu nakliyat, evden eve bolu, bolu asansörlü nakliyat, bolu şehirlerarası nakliyat İstanbul Bağcılar evden eve, İstanbul Bağcılar nakliyat, evden eve Bağcılar, İstanbul Bağcılar asansörlü nakliyat, Bağcılar şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır temizlik şirketleri, diyarbakır temizlik firmaları, diyarbakır temizlik, Ev, Büro, iş yeri, İnşaat Sonrası Temizlik diyarbakır diyarbakır temizlik şirketleri, diyarbakır temizlik firmaları, diyarbakır temizlik, Ev, Büro, iş yeri, İnşaat Sonrası Temizlik diyarbakır diyarbakır web tasarım, diyarbakır toplu sms, diyarbakır marka tescil alanya evden eve, alanya nakliyat, evden eve alanya, alanya asansörlü nakliyat, alanya şehirlerarası nakliyat